[:pl]Sony i Panasonic łączą siły – celem współpracy standard 8K[:]

[:pl]Sony i Panasonic łączą siły – celem współpracy standard 8K[:]

[:pl]

Japoński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny NHK deklaruje, że zamierza nadawać przyszłe Igrzyska Olimpijskie w Tokio w rozdzielczości 8K (nazywanej także Super Hi-Vision), co może wydawać się o tyle dziwne, że wciąż jeszcze trudno mówić o szerokiej popularności standardu 4K, a na rynku znajduje się jedynie jeden konsumencki telewizor 8K (firmy Sharp).

Japońskie firmy technologiczne postanowiły jednak połączyć siły z nadawcą, a celem jest opracowanie technologii niezbędnej do dostarczenia na rynek większej ilości stosownych odbiorników. Portal Nikkei podaje, że w związku z tym partnerstwo z NHK nawiązały Sony oraz Panasonic i jako że rozdzielczość 8K wymaga 4 razy większej przepustowości wideo w porównaniu do 4K, grupa musi stworzyć nowy typ technologii streamingu i kompresji danych, ale pomóc ma także w opracowaniu stosownych kamer i innych produktów niezbędnych do nadawania.

NHK nadawało już na rodzimym rynku niewielką ilość materiałów 8K z Rio, ale potraktować trzeba to raczej jako testy, ponieważ jak już wspominaliśmy na rynku znajduje się tylko jeden telewizor obsługujący taką rozdzielczość, 85-calowy model Sharpa za 130 000 dolarów. Nowa koalicja japońskich firm pozwolić ma im na odzyskanie prestiżu i udziałów w rynku, które utracone zostały w przypadku 4K na rzecz innych azjatyckich firm, jak Samsung czy LG.

Informacja: www.frazpc.pl[:]