[:pl]Qualcomm przejmuje NXP za 47 mld USD[:]

[:pl]Qualcomm przejmuje NXP za 47 mld USD[:]

[:pl]

Ostatnie tygodnie to czas dużych zakupów nie tylko na polskim rynku (sprzedaż Allegro czy firmy Multimedia), ale i globalnym (AT&T przejęło Time Warner). Najwyraźniej Qualcommowi udzielił się ten nastrój, ponieważ amerykański koncern potwierdził właśnie wykupienie NXP Semiconductor za kwotę 47 mld USD – jest to nowy rekord jeśli chodzi o branżę układów scalonych.

NPX tworzy nie tylko smartfonowe chipy (m.in. układy do płatności NFC, a na swoim koncie ma także koprocesor ruchu do iPhone’ów), ale także mocno zaznaczyło swoją obecność na rynku motoryzacyjnym, urządzeń Internetu Rzeczy oraz sektorze bezpieczeństwa. Warto wspomnieć, że producent ten odpowiedzialny jest za zasilanie swoimi układami 14 z 15 najpopularniejszych konsol infotainment do aut. Jako że Qualcomm w ostatnim czasie interesuje się tymi samymi branżami, ale ich podbój idzie im dość powoli, to koncern zdecydował się na wykupienie i połączenie sił w tym zakresie, co pozwoli mu zyskać dominującą pozycję w tym zakresie.

Holenderskie NPX zatrudnia obecnie 45000 osób w 37 krajach i przed 10 laty podmiot ten należał do Philipsa (nazywał się wtedy Philips Semiconductors). W ubiegłym roku firma przejęła swojego amerykańskiego konkurenta Freescale Semiconductor, za którego zapłaciła 6,1 mld USD. Trzeba oczywiście pamiętać, że jak przy każdym dużym przejęciu, tak i w tym przypadku wymaga ono zatwierdzenia przez stosowne urzędy, na co potrzeba nieco czasu. Qualcomm ma nadzieję, że uda mu się zakończyć cały proces  do końca przyszłego roku.

Informacja: www.frazpc.pl/aktualnosci[:]